Най-често задаваните въпроси към мен от известно време са: ,,Как пусна косата си толкова дълга и как я поддържаш?‘‘, ,,Какъв гребен ползваш?‘‘, ,,Боядисваш ли я?‘‘, ,,Изправяш ли я?‘‘, ,,По рождение ли ти е толкова гъста или правиш нещо допълнително за нея?‘‘
Винаги отговарям, че освен всичко друго е замесен и генът. И най-накрая имам перфектната възможност да разбуля неговата тайна!
Прабаба ми е имала много дълга и гъста коса, дори и на осемдесетгодишна възраст. Разказвали са ми как млади момичета са ѝ дърпали плитките, защото не вярвали, че косата ѝ е истинска. Е, коя баба може да се похвали с нещо подобно?
За жалост тя си е отишла преди аз да се родя, но дори и сега мога да си представя колко красива е била както тя, така и косата ѝ и колко трудно ѝ е било да я поддържа.
Ще се опитам да ви разкажа за грижите, които е полагала тя за своята красота и най-вече за дългата си коса.
Може би на всеки е известно, че гребенът, който ползваме, е от съществено значение за състоянието на косата. Прабаба ми е сресвала косите си с гребен от естествена конска опашка. Не мисля, че това е постижимо в наши дни, затова бих ви посъветвала да си купите дървен гребен. Той също ще ви свърши отлична работа.

Най-универсалният продукт за красота, който прабаба ми е ползвала, е бялата хума или още наричана ,,лечебна глина‘‘.
Хумата се счита се за изключително полезен продукт, защото е богата на цинк, магнезий и микроелементи. От своя страна цинкът е химичен елемент, който има важна роля за здравето и поддържането на добрия външен вид. Хумата е способна да премахва замърсявания, токсини, бактерии, мазнини. Помага при косопад, прави косата здрава, гъста и придава блясък. Може дори да се използва срещу чупливи и цепещи се нокти и е добър дезинфектант. Влиза в в състава на най-различни маски за коса, лице и здравителни процедури. Най-хубавото е, че не предизвиква реакции и е подходяща за всички типове кожа.
Има няколко основни правила при използването на хума, които е важно да се знаят. Преди употребата ѝ е желателно да е престояла на слънце няколко дни. За да се запазят свойствата и състава на хумата непроменени не трябва да се използват метални прибори и съдове. Те могат да бъдат заменени с пластмасови, дървени, стъклени, порцеланови. Маските за лице и коса с хума трябва да се приготвят непосредствено преди употреба. При нанасяне на маска за лице, трябва да се избягва зоната около очите. Хумената смес не бива да се оставя да изсъхне върху косата или кожата, защото това ще ги дехидратира, тъй като хумата действа единствено в мокро състояние. Веднъж направих грешката да използвам директно само хума върху косата си, която в последствие изсъхна и резултатът не беше никак добър. В случай, че си правите маска с хума на косата може периодично да впръсквате вода. Също така водата, която се добавя в маските, не трябва да бъде гореща или студена.
Маската, която прабаба ми е нанасяла на косите си, е с две прости съставки – хума и оцет. Ако искате да я пробвате трябва само да разбъркате 3-4 с.л. хума със 150 мл. оцет. Сместа се нанася на косата за около 15 минути, след което се измива обилно с вода. Тъй като на мен мирисът на оцет ми идва твърде силен, си приготвям малко по-различна маска за коса, отново с хума. Правех я най-вече, докато бях с по-къса коса и мисля, че се отрази много положително на растежа на косата ми.

За нея ще са ви нужни:
- 2 с.л. тривитаминол (може да се закупи от ветеринарна аптека/зоомагазин)
- 1 с.л. мед (разтопен на водна баня)
- 1 жълтък
- 1 с.л. кисело мляко
- 1 с.л. ракия/уиски/водка
- 1 с.л. хума
Смесвате всички съставки, втривате в корените, а останалото нанасяте по дължината на косата и престоявате така не повече от два часа…and thank me later☺Маската може да се прави веднъж седмично в продължение на 3 месеца, след което се почива 1 месец.
Маски за лице с хума и вода
Освен за косата си, прабаба ми е използвала хумата и за лице, като към нея е добавяла единствено вода. Нужно е само да се разбърка една супена лъжица хума с чиста и топла вода, до получаването на хомогенна смес, която не бива да бъде нито твърде гъста, нито твърде рядка. След като се нанесе маската се стои с нея около 10 минути и се отмива с хладка вода. Според кожата на лицето могат да се добавят флорална вода или етерични масла в маската. За суха кожа са препоръчителни: розова вода, морков, ветивер, сандалово дърво, пачули. За мазна кожа – лавандулова вода, босилек, розмарин, иланг-иланг, лимон, мента, грейпфрут. Ако нямате специфичен кожен проблем можете да добавите: лайка, роза, нероли, кедрово дърво, жасмин.
Това беше от мен! Надявам се да съм била поне малко полезна. Нека не забравяме, че бабините рецепти не са отживелица и че могат да са много по-ефикасни от редица скъпи и луксозни продукти на пазара. От нас зависи да ги съхраним и предадем на бъдещото поколение!
Мария е инфлуенсър, чийто профил не можеш да подминеш – толкова стилен и пъстър. Включва се в кампанията Мисия “Традиционна красота”, защото според нея е важно да запазим традициите на истинската българска красота. Или както казва: “Нека не се обезличаваме, а да останем такива, каквито са и нашите майки, баби и прабаби – красиви, неподправени и горди българки!”.
Какво мислиш за съветите й? Сподели ни в коментарите! Повече от Мария виж в Инстаграм профила й.